Üstün;MHP adeta AK Parti tabanına hortum bağlamış

Okunma: 338
Güncel 6 Temmuz 2019 13:50
Videoyu Aç Üstün;MHP adeta AK Parti tabanına hortum bağlamış
A
a

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarına sert tepki gösteren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, Davutoğlu’na yakın bir siyasetçiden, eski TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve Sakarya AK Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’den cevap geldi.

Yeni seçim sistemden en fazla MHP’nin istifade ettiğini söyleyen AK Parti Sakarya eski Milletvekili Ayhan Sefer Üstün,

 

“MHP adeta hortum bağlamış gibi AK Parti tabanını kendine doğru çekiyor. Üç tane dahi miting yapmadan AK Parti’den devşirdiği oylarla gücünü korumaya çalışıyor. Bu arada maalesef AK Parti söylemleri de MHP’lileşmiş. Onun içinde bu duruma işaret edene saldırıyor. İstiyor ki AK Parti aleyhine yürüyen bu ilişki duyulmasın, görülmesin” dedi.

 

 

 

Davutoğlu’nun açıklamalarına sert tepki gösteren Bahçeli’ye, Davutoğlu’na yakın bir siyasetçiden, 16.5 yıl Sakarya milletvekilliği görevinde bulunmuş olan TBMMM eski İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün’den yanıt geldi. “

 

“MHP adeta hortum bağlamış gibi AK Parti tabanını kendine doğru çekiyor. Üç tane miting yapmadan AK Parti’den devşirdiği oylarla gücünü korumaya çalışıyor. Bu arada maalesef AK Parti söylemleri de MHP’lileşmiş. Onun içinde bu duruma işaret edene saldırıyor. İstiyor ki AK Parti aleyhine yürüyen bu ilişki duyulmasın, görülmesin” dedi.

 

 

 

Güçsüz Meclis

Yeni sistemde, ‘Güçlü Meclis, güçlü Hükümet’ denirken tam aksine son derece güçsüz bir Meclis yapısıyla karşı karşıya kalındığını belirten Üstün, “Gelinen noktada sistem tıkanmış görünüyor” ifadelerine yer veren Ayhan Sefer Üstün;

 

‘Yasama ve Denetim Yetkisi’ adeta işlevsiz hale gelmiş. Meclis etkin bir yasama faaliyeti yapamadığı gibi etkin bir denetim de yapamıyor. Meclis neredeyse siyasi parti liderlerinin salı günleri grup toplantılarında halka seslendikleri bir platform, muhalefet partilerinin sesini duyurmaya çalıştıkları son kürsü haline dönüşmüş. ‘Güçlü Meclis, güçlü Hükümet’ sloganlarının aksine gelinen noktada son derece güçsüz bir Meclis yapısıyla karşı karşıyayız” dedi.

 

 

 

Revizyon şart

Üstün açıklamalarının devamında;

 

“ Anayasal bütünlük içerisinde, anayasada ki aksayan maddeler revize edilerek işe başlanmalı. AK Parti grubundan da revizyon ihtiyacına yönelik çıkışları duyuyoruz. Esaslı bir revizyon yapılacaksa bunu siyasilerin işin içinde bulunduğu süreçlerle yapabilirsiniz.

 

Ancak duyduğumuz kadarıyla bu iş için devlet mimarisi içinde fiili olarak en büyük bürokrat konumunda görülen Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevlendirilmiş. Bu görevlendirmeye bakarak bir revizyon olacaksa bunun idari ve bürokratik yapılanmaya yönelik, dar çerçeveli bir revizyon olacağını söyleyebiliriz.

 

Bu itibarla esaslı bir revizyon yapılacağı hususunda pek ümidim yok. Oysa sorun daha büyük, sistemin kurgusunda bir sorun var. Hangi sistemi ele alırsanız alın, o sistemin iç bütünlüğüne, ilkelerine, namusuna saygı göstermezseniz o sistemden verim almanız mümkün değildir. Hep söylüyoruz önceki sistemimiz parlamenter sistem olmadığı gibi şimdiki sistemimizin de Başkanlık sistemi olduğunu söyleyemeyiz”dedi.

 

 

 

Davutoğlu açıklamalarını sürdürecek

 

 

Ak Parti eski Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün açıklamalarının devamında;

 

“Davutoğlu Başbakanlığı bıraktıktan sonra da ülke meseleleri hakkında önerilerini Sayın Cumhurbaşkanımıza yazılı olarak iletiyordu. Ancak gelinen süreçte bu endişelerini kamuoyuyla paylaşmak üzere on beş sayfadan oluşan bir metni, manifestoyu açıkladı. Bu metin oluşurken benzer endişe taşıyan kişilerle geniş çaplı istişarelerde bulundu.

 

Akabinde YSK’nın İstanbul seçimlerinde almış olduğu yenileme kararı üzerine bir değerlendirme yaptı. Ramazan ayı içerisinde de Anadolu’da ki iftar davetlerine katılarak buralardan mesajlar verdi. Sayın Davutoğlu Başbakanlık, Bakanlık ve Genel Başkanlık yapmış bir siyasetçi. Sözleri dikkate alınmalıydı. Maalesef bu olmadı.

 

Son olarak Elazığ ziyaretinde çok önemli mesajlar verdi. Bu ikazları ülkemizin iyiliği için yapmakta. Elazığ’da adaletten, ekonomik krizden ve yeni sistemin arızalarından bahsetti. Sözleri yoğun bir ilgiyle karşılandı.

 

 

 

Türkiye’nin birçok ilinden, aynı endişeleri taşıyan vatandaşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, çeşitli platformlar Sayın Ahmet Davutoğlu’nu davet ediyorlar. Bundan sonra da bu tür davetlere katılıp fikirlerini açık bir şekilde söylemeye devam edecektir.

 

 

 

MHP AK Parti tabanını hortumluyor

Üstün,

 

“Sayın Davutoğlu’nun söylemleri hem AK Parti içerisine hem de Türkiye kamuoyuna yönelik. Burada bir değerlendirme yapılacaksa öncelik AK Parti içerisinden gelmesi beklenir ama ses alakasız bir yerden MHP Genel Başkanından çıkıyor.

 

Neden? Çünkü yukarıda arızalarını işaret ettiğimiz sistemin kurgulanmasında ve bu sistemle birlikte gelen ittifak yapılanmasında en fazla Bahçeli’nin katkısı ve faydalanması var. Bu sistemle gelen ittifaktan en fazla MHP istifade etmiştir.

 

MHP adeta AK Parti tabanına hortum bağlamış gibi AK Parti tabanını kendine doğru çekiyor. Üç tane dahi miting yapmadan AK Parti’den devşirdiği oylarla gücünü korumaya çalışıyor. MHP tabanının önemli bir kısmı İYİ Parti’ye gitmiş. Bir kısmı da dışarıda bekliyor.

 

AK Parti’den devşirdikleri seçmenle ayakta kalabilmişler. Bu arada maalesef AK Parti söylemleri de MHP’lileşmiş. Onun içinde bu duruma işaret edene saldırıyor. İstiyor ki AK Parti aleyhine yürüyen bu ilişki duyulmasın, görülmesin” dedi.

 

 

 

 

 

Gazete Duvar

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayınzı Kim ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat